sobota, 16 kwietnia 2016

Talos Principle

Filozoficzna gra logiczna (wg deklaracji tworców) od chorwackiego indie developera Croteam (tworców Serious Sama). Jesteśmy mechanicznym ludkiem w ogrodzie Elohima (cały ogród jest dla nas, nie możemy jedynie odwiedzać pewniej wieży, nie wiem skąd wzieli ten pomysł), gdzie przy pomocy laserów, przełącznikow i innych cudow techniki przedostajemy się przez kolejne pokoje łamigłówek i zbieramy kolorowe sigile. W przerwach możemy pomyszkować w komputerach, skąd dowiemy się nieco o tle i historii, jak będziemy uważni i cierpliwi, rozwinie się to niemal w osobną grę.
Bardzo, bardzo przyjemna i godna polecenia gra. Zamysłem przypomina Portal - zagadki wymagają manipulowania otoczeniem, ustawiania i używania urządzeń oraz przedostawania się w zamknięte obszary.
Nie ma tu jednak portalowego humoru czy towarzyszącej nam ciągle fabuły. Tej musimy doszukiwać się w terminalach komputerowych (ale warto to zrobić, bo jest ona niezwykle smaczna i satysfakcjonująca, choć podana niezbyt atrakcyjnie).
Zagadki są rewelacyjne - te pierwsze, to jeszcze nic, ale im dalej, tym bardziej trzeba wysilać umysł. Zwłaszcza zbieranie gwiazdek wymaga cudownego kombinowania, gdy trzeba z rozwiązaniem wykraczać poza level i kombinować dookoła.
Z przyjemnością skończyłem zarówno grę, jak i dodatek (który w wersji PS4 jest dołączany gratis do podstawki).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz